Trocha fermentovaného zázvoru hravě zatočí se střevními parazity. Takto dobře jste se už dlouho necítili

Fotografie: Depositphotos

Ke zdraví prospěšným potravinám patří ty, jež jsou upravené fermentováním. Díky tomu v nich vzniknou zdravé bakterie, které mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a trávení.

Fermentování je starý způsob úpravy zeleniny. Ve své podstatě se jedná o mléčné kvašení. Nejčastěji se takto nakládá bílé nebo červené zelí, známe také okurky tzv. kvašáky. Nechat mléčně zkvasit lze ale i cukety, dýni, fazolky, květák, ředkvičky, a dokonce i zázvor. Posledně jmenovaný se nejčastěji v kuchyni používá jako koření, které má léčivé účinky. Ty je možné zvýšit, když budete zázvor fermentovat.

Jak připravit fermentovaný zázvor

Na přípravu mléčně kvašeného zázvoru budete potřebovat čerstvý kořen o hmotnosti 250 gramů, 1 lžíci mořské soli, 300 mililitrů jablečného octa a 100 gramů cukru. Zázvor oloupete a omyjete a nakrájíte ho. Jednotlivé malé kousky zázvoru namočíte v soli a necháte je v ní půl hodiny. Pak vložíte zázvor do čisté nádoby.

Ocet přivedete k varu, vmícháte do něho cukr a necháte ho v něm rozpustit. Hotovou šťávu nalijete na zázvor. Tu pak přelijete do uzavíratelné láhve, tu uzavřete a zakryjete čistou utěrkou. Takto necháte láhev do druhého dne. Ráno utěrku sejmete a láhev uložíte ve spíži na dobu 14 až 18 dnů.

Jak užívat fermentovaný zázvor

Vlivem fermentace vzniknou v zázvoru zdraví prospěšné látky. Jíst ho můžete denně v menším množství. Úplně postačí 5 až 6 kousků. S jeho spotřebou to není třeba přehánět. Pokud zázvor získá narůžovělé zbarvení, je to signálem toho, že je správně připravený, respektive že fermentace proběhla tím správným způsobem.

Fotografie: Pixabay

Jak působí fermentovaný zázvor na organismus

Fermentované potraviny obsahují širokou škálu probiotik. Jejich konzumace proto prospívá celému trávicímu systému. Prospěšné jsou i pro žaludek. Ve střevech přispívají k větší tvorbě gastrointestinální flóry. V mléčně kvašeném zázvoru je plno vitamínů a minerálů, zejména vitaminy ze skupiny B, vitamín K2, C a A. Má antibiotické a antikarcinogenní vlastnosti. Zlepšuje imunitu i posiluje vstřebávání minerálů a živin z potravy. Pomáhá regulovat vstřebávání tuků a snižuje chuť na cukr.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]