Pálení žáhy: Stav, kdy se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. S projevy lze bojovat doma

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy můžete pociťovat jako nepříjemnou nebo pálivou bolest na hrudi. Pokud vás pálí žáha, může konzumace určitých druhů potravin a nápojů vyvolat její příznaky.

Pálení žáhy je pocit pálení na hrudi za hrudní kostí. Dochází k němu, když se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu – trubice, která přenáší potravu z úst do žaludku. Můžete také pociťovat hořkou chuť v krku nebo v ústech. Příznaky pálení žáhy se mohou zhoršit po jídle, nebo když ležíte. Obecně lze příznaky pálení žáhy úspěšně léčit doma. Pokud vám však časté pálení žáhy ztěžuje konzumaci jídla nebo polykání, mohou být vaše příznaky známkou závažnějšího zdravotního stavu, říká doktorka Chris Young.

Jaké jsou příznaky pálení žáhy?

Hlavním příznakem pálení žáhy je nepříjemný pocit pálení nebo pálení v hrudníku, který může být mírný až silný a může trvat několik minut až několik hodin. Někdy se může objevit kyselá chuť nebo zápach v ústech. Pocit, že kyselá, hořká tekutina nebo potraviny se vrací zpět do úst, může být dalším příznakem pálení žáhy.

Některé osoby mohou pociťovat bolest v krku nebo v horní části břicha jako důsledek pálení žáhy. Někdy se může objevit pocit obtížného polykání, zvláště pokud se kyselá tekutina nebo potraviny dostanou do hltanu. Pálení žáhy může být horší při ležení nebo v poloze s nakloněnou hlavou.

Co způsobuje pálení žáhy?

Pálení žáhy obvykle vzniká, když se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Jícen je trubice, která přivádí potravu a tekutiny z úst do žaludku. Jícen se spojuje se žaludkem v místě známém jako dolní jícnový svěrač. Pokud dolní jícnový svěrač funguje správně, uzavře se, když potrava opouští jícen a vstupuje do žaludku.

reflux a žáha
Fotografie: Freepik

U některých lidí dolní jícnový svěrač nefunguje správně nebo je oslabený. To vede k úniku obsahu ze žaludku zpět do jícnu. Žaludeční kyseliny mohou dráždit jícen a způsobovat příznaky pálení žáhy. Tento stav se nazývá reflux.

Kromě oslabeného svěrače mohou být příčinou pálení žáhy i některé další faktory, např. konzumace velkého množství jídla nebo pití velkého množství tekutin, tučná a kořeněná jídla, konzumace alkoholu a kofeinu, nadváha, těhotenství, kouření nebo stres.

Jak se zbavit pálení žáhy

Existuje několik způsobů, jak se zbavit pálení žáhy. Některé metody jsou založeny na úpravě životního stylu, zatímco jiné jsou založeny na léčbě léky. Níže jsou uvedeny některé z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit pálení žáhy:

  • Změna stravy: Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak se zbavit pálení žáhy, je změna stravy. Zdravá strava, která obsahuje dostatečné množství vlákniny, je důležitá pro zdraví trávicího systému. Je nutné vyhnout se potravinám, jež mohou dráždit žaludek a způsobit pálení žáhy, jako jsou tučná a kořeněná jídla, citrusové ovoce, rajčata, cibule, česnek a čokoláda.
  • Omezení konzumace alkoholu a kofeinu: Omezení konzumace alkoholu a kofeinu může také pomoci zmírnit pálení žáhy.
  • Snížení váhy: Pokud trpíte nadváhou, snížení hmotnosti může pomoci zmírnit tlak na žaludek a snížit pálení žáhy.
  • Vyhýbání se kouření: Zcela přestat s kouřením nebo ho alespoň omezit může také pomoci zmírnit pálení žáhy.
  • Užívání léků: Pro léčbu pálení žáhy jsou k dispozici léky, jako jsou antacida, blokátory H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy. Tyto léky mohou snížit množství kyseliny v žaludku a zmírnit příznaky pálení žáhy.
  • Vyhýbání se stresu a úzkosti: Stres a úzkost mohou způsobit zvýšenou produkci žaludeční kyseliny, takže je důležité se vyhnout stresovým situacím a najít způsoby, jak se uvolnit.

Je důležité si uvědomit, že pokud trpíte častým pálením žáhy, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. V některých případech může být nutné podstoupit další vyšetření a předepsat silnější léky na pálení žáhy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]