Domácí prostředky, které zabírají na problémy s dásněmi. Vraťte jim jejich zdravý a krásný vzhled

Fotografie: Pixabay

V prostředí ústní dutiny se vyskytují bakterie, které žijí v zubním plaku. Ty mohou způsobit záněty a nemoci dásní i v případě, že je provádíte ústní hygienu pravidelně a v odpovídající míře. Příčiny rozvoje onemocnění dásní nemusí totiž nutně vyplývat pouze z reálných problémů v ústní dutině, ale mohou být také imunitní problémy nebo hormonální změny spojené s těhotenstvím nebo menopauzou.

Onemocnění dásní je způsobeno infekcí, která může mít podobu pouze lehkého a snadno léčitelného zánětu, nebo chronických problémů. V obou případech lze léčbu podporovat domácími prostředky a metodami, které umožňují zmírňovat příznaky a také bolest, která je s onemocněním dásní spojená.

Příčiny a příznaky onemocnění dásní

Obvyklou příčinou nemocí dásní je rozšiřování objemu zubního plaku ulpělého nejen na ploškách, ale také v mezizubním prostoru a na styku dásní s krčky zubů. Právě v kritických místech mezizubních prostor a přiléhajících dásní se vytváří zánětlivé prostředí, které se dále může rozvíjet až do paradontitidy.

Objem plaku je možné ovlivnit správnou stravou a odpovídající péčí o ústní dutinu, tímto způsobem však nelze zaručit stoprocentní prevenci. Základní předpoklady pro rozvoj zánětu dásní jsou:

  • nevhodná strava, zejména s nízkým obsahem vitamínu C
  • přítomnost zubního plaku a kamene lokalizovaných na styku zubů a dásní
  • hormonální změny (těhotenství, menopauza)
  • snížená imunita související především s náročnou medikací při léčbě rakoviny nebo jiných onemocnění

Příznaky onemocnění dásní

V případě rozvoje zánětu dásní se budete potýkat s následujícími příznaky:

  • otoky dásní spojené se změnou barvy do tmavší červené
  • krvácení dásní (zejména při klasickém čištění)
  • nepříjemný dech
  • rozšiřující se mezery mezi zuby a jejich uvolňování

Prevence a metody domácí léčby zánětu dásní

Důležitou prevencí zánětu dásní je pravidelná a důkladná hygiena zubní dutiny a správná životospráva s pestrou stravou s nízkým obsahem sladkých a kyselých potravin. Vyhýbejte se také kouření, které dásně výrazně ohrožuje. Pokud se i přesto zánět dásní rozvine, můžete využít některou z následujících domácích metod jejich léčby.

Domácí metody léčby zánětu dásní

V domácím prostředí si při zánětu dásní můžete pomoci následujícími prostředky:

  • výplach olejem – bakterie mají tendence se vázat na olej, v němž se ovšem dále nemnoží, kloktáním oleje a olejovými výplachy můžete dosáhnout výrazné snížení jejich objemu v ústech
  • jedlá soda s hřebíčkem, medem a éterickými oleji – směs pro tuto ústní vodu se skládá z roztoku jedlé sody (1 lžička v hrnku vody), do nějž přidáte lžičku medu, 5 kapek mátového nebo tea tree oleje a 2 kapky hřebíčkového oleje
Fotografie: Pixabay
  • peroxid vodíku – používá se 3% roztok, který se smíchá s vodou 1:1, kterým se ústa vyplachují

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]