Na léčbu kuřího oka stačí sehnat lavor s horkou vodou a pemzu

Fotografie: Marionette / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud vás trápí kuří oka na nohou, existují domácí kroky, které vás jich celkem rychle a snadno zbaví. Rozhodně se je nesnažte ořezat nebo oholit, aby nedošlo k nebezpečné infekci.

Kuří oka jsou ztvrdlé oblasti kůže, které se zpravidla vyskytují na chodidlech. Jsou podobné mozolům, ale obvykle jsou tvrdší, menší a bolestivější. Léčba kuřích ok na nohou může zahrnovat preventivní opatření spolu s kroky k odstranění suché kůže. Kuří oka nejsou nebezpečná, ale mohou způsobit podráždění a mohou ztěžovat chůzi, říká doktorka Debra Rose Wilson. Také častěji postihují ženy než muže.

Nejběžnější typ kuřích ok

Druhy kuřích ok jsou různé. Tvrdá kuří oka jsou nejběžnějším typem. Jsou to malé, koncentrované části tvrdé kůže, které se obvykle nacházejí v širší oblasti zesílené kůže. Měkká kuří oka jsou naproti tomu bělavá nebo šedá a mají gumovou texturu. Často se objevují mezi prsty na nohou.

Kuří oka jsou malá a obvykle se nacházejí na spodní části chodidla. Jsou také celkem bolestivá. Je důležité podotknout, že kuří oka nejsou kožním onemocněním, jsou reakcí vašeho těla na tlak nebo tření na kůži. Lze jim tedy snadno předcházet, nebo je i dobře léčit z pohodlí domova.

Jak se zbavit kuřího oka?

Před ošetřením kuřího oka nejprve musíte vyhodnotit příčinu jeho vzniku. V mnoha případech zmizí samo, když se zastaví tlak nebo tření, které ho způsobují. Pokud ochrana kuřího oka před dalším podrážděním váš problém nevyřeší, dermatologové doporučují následující kroky, jak se ho zbavit.

paty pemza
Fotografie: Freepik

Nejdříve si namočte nohy do teplé vody. Ujistěte se, že je kuří oko zcela ponořené asi na 10 minut, nebo dokud slupka nezměkne. Kuří oko opilujte pemzou, která se používá k odlupování suché kůže. Ponořte pemzu do teplé vody a poté s ní opatrně kuří oko třete. Jemné krouživé pohyby nebo pohyby do stran pomáhají odstranit odumřelou kůži.

Naneste na kuří oko hydratační mléko nebo krém s kyselinou salicylovou. Kyselina salicylová rozpouští keratinový protein, který tvoří kuří oko a okolní odumřelou kůži. Kyselina salicylová se však obecně nedoporučuje lidem s cukrovkou, špatným krevním oběhem nebo křehkou kůží. Následně chraňte kuří oko před kontaktem se svou botou pomocí náplastí na kuří oka. Nepokoušejte se kuří oko ořezat nebo oholit, protože to může vést k potenciálně nebezpečné infekci okolních tkání.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]