Dna: Nemoc králů, která umí pěkně znepříjemnit život. Jaké jsou její hlavní příznaky a co ji způsobuje?

Fotografie: Depositphotos / Edit

Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, které souvisí s návyky. Nejčastěji se vyskytuje na palci u nohy, postihnout však může také jiné klouby, říká lékařka Natalie Butler.

Dna je způsobená ukládáním krystalů soli kyseliny močové v kloubech a kolem nich. Tvorba těchto krystalů je zapříčiněná velkým zvýšením hladin kyseliny močové v krvi. Kyselina močová pochází z rozkladu purinů z některých potravin a je vylučovaná ledvinami. Hyperurikémie je způsobená buď zvýšenou produkcí kyseliny močové, nebo sníženou renální exkrecí, případně jejich kombinací.

Příznaky tohoto onemocnění

Charakteristický je náhlý vývoj intenzivní bolesti, dále také zarudnutí a otok. Obvykle se příznaky objeví na kloubu palce u nohy. U straších žen bývá postiženo hned několik kloubů najednou. To má často za následek záměnu z revmatoidní artritidou. Pokud není dna včas ošetřená, může způsobit nepříjemné nahromadění krystalů moči pod kůží, nebo dokonce nefrolitiázu, tedy kameny v ledvinách. K dnavé artritidě dochází, když vysoké hladiny kyseliny močové v krvi způsobují tvorbu a akumulaci krystalů kolem závěsu.

Fotografie: Freepik

Tělo tuto kyselinu běžně produkuje, když štěpí puriny. Ty se v těle objevují přirozeně. Tělo je však může získat také z určitých potravin, jako je například maso, sledě, ančovičky, chřest nebo houby. Dieta způsobená dnou snižuje příjem potravin bohatých na puriny a pomáhá kontrolovat produkci kyseliny močové.

Obecně platí, že pokud trpíte nadváhou či obezitou, musíte zhubnout. Ideální je vyhnout se rychlému hubnutí a půstu. To by totiž mohlo vést ke zhoršení dny. Důležité je pít hodně tekutin, abyste z těla vyloučily co největší množství kyseliny močové.

Fotografie: Pixabay

Správná výživa při dně

Důležité je omezit maso včetně drůbežího a ryb. Živočišné bílkoviny totiž mají vysoký obsah purinů. Vyhněte se také zvířecím drobům, sleďům, ančovičkám a makrelám. Vhodné není ani červené maso, tučné ryby nebo mořské plody. Snažte se zkonzumovat maximálně 170 gramů takových pokrmů za den. Musíte omezit také příjem tuků. Nasycené tuky totiž snižují schopnost těla eliminovat kyselinu močovou. Upřednostňujte potraviny jako luštěniny a nízkotučné mléčné výrobky. Vhodné je také omezit nebo zcela vynechat alkohol, zejména pak pivo.

Fotografie: Pexels

Ze své stravy rovněž vynechte potraviny s vysokým obsahem fruktózy. Jde o uhlohydrát, který zvyšuje kyselinu močovou. Nejlepší je vyhnout se nápojům s fruktózou. Pijte tedy maximálně 100% přírodní šťávy, které nejsou pro výrobu kyseliny močové problém. Jezte více celozrnných produktů, také ovoce a zeleninu. Ideální je vynechat méně zpracované sacharidy, které jsou v bílém pečivu nebo koláčích. Všeho jezte pochopitelně s mírou. Nezapomeňte striktně dodržovat pitný režim. Cílem by mělo být vypití 8 až 16 sklenic denně. Pomoci by mohla také káva.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]