Cvičení ve skupině je pro duševní zdraví lepší, než cvičení o samotě

Všichni vědí, že cvičení je skvělé pro duševní zdraví. Výzkum ukázal, že může snížit stres, zlepšit náladu a dokonce snížit příznaky deprese a úzkosti. V této oblasti (jako i v dalších) stále pokračují různé výzkumy. A ten nedávný zjistil, že cvičení ve skupině je pro duševní zdraví ještě více přínosný, než, když cvičíte sami.

I když cvičíte sami je to lepší, než být neaktivní, pasivní. Pokud vás však sužují psychické problémy, uděláte prý lépe, kdy začnete cvičit ve skupině lidí. Malá studie publikovaná v časopise Journal of American Osteopathic Association zjistila, že lidé, kteří absolvovali skupinové cvičení, uváděli méně stresu a více fyzického, emocionálního a duševního prospěchu než ti, kteří cvičili sami nebo necvičili vůbec, což naznačuje, že sociální atmosféra může ještě znásobit řadu výhod fyzické aktivity.

Jak probíhal výzkum?

Na University of New England College of Osteopathic Medicine bylo do studie přijato 69 lidí v prvním nebo druhém ročníku lékařské fakulty. Obvykle lidé, kteří jsou vytavení stresu. Jedna skupina studentů každý týden společně absolvovala alespoň jednu 30minutovou základní lekci, další cvičili sami nebo s jedním či dvěma dalšími lidmi alespoň dvakrát týdně, a třetina se nezabývala žádnou fyzickou aktivitou mimo občasné chůze nebo jízdy na rotopedu. Studenti si mohli vybrat vlastní skupinu.

Průzkumy o intenzitě jejich stresu probíhaly každé čtyři týdny a pravidelně vyplňovali doplňující průzkumy o jejich fyzické, emoční a duševní pohodě. Po 12 týdnech vědci zjistili, že ti, kteří se účastnili základní tréninkové lekce ve skupině, dosáhli nejlepších výsledků.

V čem spočívají výhody?

  • V podstatě to zase není tak složité. Když je nám nejhůř a vyhledáme něčí společnost, dostaneme se ze špatné nálady mnohem dříve, než lidé, kteří se nikomu nesvěří a trápí se o samotě. Společnost je vždy příjemná. A člověk je od přírody tvor družný.

  • Co se týče fyzické aktivity, pak je to také jasné. Když vidíte ostatní, jak makají, makáte také a vydáte ze sebe co nejvíc. Někdy i proto, že si nechcete utrhnout ostudu, tak prostě ze sebe vyždímáte poslední kapku energie. Vidět ostatní jak dřou, je prostě motivace.

  • Mimo komunitní atmosféry vědci poznamenávají, že i hudba a choreografie používané ve skupinových třídách mohou výrazně zlepšit náladu.

Jestliže však nemáte z různých důvodů jinou možnost, než cvičit sám, pak je to určitě lepší, než nedělat vůbec nic.

Obrázky: pixabay