Hmyzí štípance, které se na 100 % vyplatí znát. Vhodná první pomoc účinkuje téměř okamžitě, ale nikdo ji skoro nezná

Fotografie: Depositphotos

Štípanec od hmyzu bývá většinou nepříjemný. Může svědit, pálit i bolet podle toho, kdo se do vás zakousl. Je dobré znát postup při ošetření hmyzího kousnutí.

Léto je spojeno se zábavou, výlety a užívání si pohody slunečních dnů. Protože všude létá hmyz, je také vyšší šance, že vás nějaký pokouše. U vody na vás číhají komáři, v lese a na loukách zase klíšťata. Když si přivoníte ke krásnému rozvitému květu, může se z něho vyřítit včela. Ze zralého ovoce na vás budou dělat nálety vosy nebo sršně. Ale není třeba čekat jen na léto. Taková blecha nebo štěnice si vás vyhlédne klidně i v zimě. Víte, jak ošetřit jednotlivá kousnutí od hmyzu? Více prozradila lékařka Cameron White.

Hmyzí kousnutí může vyvolat i silnou alergickou reakci

U některých osob poštípání včelou či jiným hmyzem vyvolává alergickou nazývanou anafylaktický šok. Mezi typické jeho příznaky patří svědivá vyrážka, dušení a nízký tlak, ztráta vědomí. Často se může jednat o život ohrožující situaci, která si žádá okamžitou první pomoc. Ta spočívá v podání adrenalinu, který pomáhá bojovat proti dušnosti a nízkému tlaku. Při dušení se doporučuje rozkousat až 2 tablety nějakého antihistaminika.

Jak ošetřit štípance od vos a včel

Po bodnutí včelou je třeba z rány co nejrychleji odstranit žihadlo, protože jed se z něho uvolňuje postupně. Vosa v bodnutí žihadlo nezanechává. Doporučuje se ránu omýt mýdlem a vodou, případně přiložit studený obklad. Bodnutí bude pravděpodobně bolet a svědit. Vyplatí se mít doma v zásobě chladivé gely, který je možné ránu natírat ke zmírnění těchto projevů.

Fotografie: Pixabay

Jak ošetřit štípnutí komára

Komáři nejčastěji útočí v přírodě u vody. Reakce na jejich štípnutí bývá mírná. Vpich většinou zrudne, objeví se pupínek, který hodně svědí. Problémy samy během pár dnů odezní. Na škodu není ránu opláchnout vodou a mýdlem a proti svědění použít některý z chladivých gelů proti hmyzímu bodnutí, které jsou k dostání v lékárnách nebo drogeriích. Před návštěvou přírody se oplatí použít repelent, který chrání před komáry.

Jak ošetřit kousnutí od blechy

V dřívějších časech byla rozšířená blecha obecná, dnes se většinou setkáme s blechou psí a blechou kočičí. Mohou napadnout i člověka. Její štípance se vyskytují v řadě za sebou, podle čehož je poznáte. Reakce na ně se objevuje se zpožděním několika hodin – na pokožce vyskočí červená skvrna s krvavým středem, jež svědí a pálí. Není dobré si ji škrábat, aby nedošlo k zanesení infekce. Otok pomůže zmírnit chladivý obklad, list aloe vera i různé gely.

Jak ošetřit štípance o štěnic

Štěnice se živí krví obratlovců a člověku mohou způsobit nepříjemné problémy se zdravím. Jejich přítomnost v domácnosti poznáte podle trusu, který vypadá jako malé černé tečky. Většinou se vyskytují v záhybech matrací. Její štípnutí se podobá komářímu nebo blešímu. Objevuje se nejčastěji na pažích, zádech či krku. Může dojít i k zanícení a zhnisání rány, které už potřebuje lékařské ošetření. Jinak si vystačíte s chladivým obkladem a gelem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]