Revize domácí lékárničky: Jsou věci, které by v ní za žádných okolností neměly chybět, což mnoho Čechů neví

Fotografie: Depositphotos

Dříve než se člověk vydá za svým praktickým lékařem, většinou se snaží léčit sám s pomocí doma dostupných léčivých prostředků. Oplatí se mít dobře vybavenou lékárničku.

Nechcete-li hned s každým sebemenším píchnutím běžet ke svému lékaři, je třeba mít doma k dispozici volně prodejné léky, kterými zvládnete menší zdravotní problémy. Určitě by vám neměly chybět prášky proti bolesti i na snížení teploty. Vhodné je mít po ruce i krém proti hmyzímu štípnutí. Pojďme se podrobně podívat na to, jak můžete léčit drobné potíže se zdravím

Léky na bolest žaludku, poruchu trávení

Na bolest žaludku a ke zmírnění křečím se využívá síla léčivého heřmánku. Žaludeční nevolnost pomůže zklidnit kuřecí polévka bez tuku, lze do ní přidat kapku šťávy z citronu. Můžete si připravit i odvar ze skořice, anýzu, máty a bazalky, kdo do půl litru vody přidáte po lžičce těchto bylin. Odvar 10 minut povaříte a pak užíváte každou půlhodinu, trpíte-li na bolesti žaludku.

Léky na kožní problémy

Výborným prostředkem na potíže s kůží je směs, vyrobená z 500 g ovesných vloček smíchaných s 1 litrem vody. Vše se několik minut povaří a nechá vychladnout. Pak se směs přiloží na kůži na postižené místo. Další možností je použít sušené pivovarské kvasnice s mlékem nebo jogurtem. Tato směs je perfektní na pleť s dermatitidou. Jestliže pokožka svědí, uklidní ji odvar z tymiánu. V domácí lékárničce by neměl chybět ani čajovníkový olej.

Fotografie: Pixabay

Léky na akné

Trudovitost neboli akné trápí zejména pubertální mládež. Může se ale objevit i u dospělých. Zde si lze vzít na pomoc nálev připravený z 10 okvětních lístků růží, které se dají do láhve s vodou a nechají se vyluhovat. Do směsi se pak přidá pár kapek alkoholu a pleťová voda je připravená k použití. Na akné zabírá maska z medu a skořice, jež se aplikuje na dobu 10 minut. Do vody můžete přidat lžičku jablečného octa a nemocnou kůži jím potírat.

Léky na migrénu

Bolest hlavy je vysilující, a to zejména tehdy, když jsou bolesti silné a dlouhotrvající. Na migrénu pomáhá například kofein. Takový šálek černé kávy dokáže udělat divy. Od migrénových bolestí ulevuje i heřmánkový či mátový čaj, případně konzumace 100 g mandlí, které spouští uvolnění endorfinů. Když vás bolí hlava, zkuste na spánky přiložit plátky syrových brambor na dobu 30 minut.

Fotografie: Pixabay

Léky na nachlazení

Máte-li chřipku, dopřejte si denně talíř horké polévky každý den. Ideální je v tomto případě použít vývar z masa nebo z kostí. Kašel uklidňuje eukalyptus, jenž má antibakteriální a antivirové účinky. Pomerančový džus vypitý na snídani může pomoci snížit riziko vzniku nachlazení. Nejlepší je pochopitelně vyrobený z čerstvých pomerančů.

Léky na zácpu

Úporná zácpa není nic příjemného. Než sáhnete po projímadlu z lékárny, vyzkoušejte domácí prostředky. Zde pomáhá konzumace ovesných vloček, které jsou plné vlákniny. Trávení upravují jablka, kiwi a pomeranče. Můžete je jíst i na lačno. Organismu tímto dodáte spoustu vlákniny, jež pomáhá při pohybu střev.

Zdroj: Healthline, NHS

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]