Časté chyby při domácím měření krevního tlaku. Vyvarovat se jich je přitom snadné

Fotografie: Depositphotos

Měření krevního tlaku je pravděpodobně nejdůležitějším klinickým postupem, který se provádí. Je třeba, aby běžné a často přehlížené chyby při měření krevního tlaku byly řešeny.

Vysokým krevním tlakem trpí podle odhadů přibližně 35 % Čechů v produktivním věku. Běžně nám tlak měří sestry nebo lékaři ve svých ordinacích. Existují ale případy, kdy je vhodná, či dokonce nutná kontrola i doma. Domácí měření doporučují lékaři jedincům, u nichž krevní tlak výrazně kolísá, nebo těm, kteří trpí těžkou hypertenzí nedostatečně reagující na léčbu. Podobně si samy kontrolují tlak také některé těhotné ženy či osoby, u kterých kvůli efektu bílého pláště vzrůstají hodnoty v ordinaci, i když jinak hypertenzí netrpí.

5 nejčastějších chyb

Aby mělo domácí zjišťování krevního tlaku určitou vypovídající hodnotu, je třeba, aby bylo prováděno v klidu, za stejných podmínek. Nikdy ne při rozrušení nebo po tělesné námaze. Vždy je nutné posuzovat průměr z několika měření, nikoliv každou jednotlivou hodnotu zvlášť, říká lékař Rishi Ramtahal.

1. Použití nesprávné manžety

Nejprve zdůrazníme význam správného používání manžety. Je dobře známo, že nesprávné nasazení manžety nebo použití nesprávné velikosti může vést k nepřesnému měření krevního tlaku. Pro představu, nedostatečná manžeta (příliš malá manžeta) může zvýšit systolický krevní tlak o 10 mmHg, zatímco nadměrná manžeta (příliš velká manžeta) může snížit systolický krevní tlak přibližně o 4 mmHg.

„Ideální“ manžeta by měla mít délku gumového měchýře 80 % a délku/šířku alespoň 40 % obvodu paže. Americká kardiologická asociace (AHA) také doporučuje velikost manžety podle obvodu paže. Většina současných manžet má ukazatel a značku rozsahu, která může pomoci zabránit chybnému nasazení bez manžety. Není nutné měřit obvod paže. Jakmile je indexová značka v rámci rozsahu, je manžeta pro pacienta velikostně vhodná.

Fotografie: Freepik

2. Nedodržení klidového režimu

Podle pokynů JNC 7 by pacienti měli být před měřením krevního tlaku 5 minut v klidu. Většina pacientů však nemá před měřením krevního tlaku dostatek času na odpočinek, což může vést k falešně vysokým hodnotám a možnému nadměrnému léčení. Nedávná studie zjistila, že 98 % pacientů nebylo před měřením krevního tlaku dostatečně odpočinutých.

3. Nesprávná poloha těla

Další běžně přehlížená chyba, které se dopouštíme, je, že při měření nesedíme na židli s nohama na podlaze a opření o záda a s rukou v úrovni srdce. Nepodepřená záda mohou zvýšit systolický krevní tlak o 6 až 10 mmHg. Nepodepřená paže může zvýšit systolický krevní tlak o 7 mmHg. Mluvení na pacienta během měření krevního tlaku může zvýšit systolický krevní tlak o 10 mmHg a je třeba se mu vyhnout. Také vyčerpaný močový měchýř může zvýšit systolický krevní tlak o 15 mmHg.

4. Měření tlaku na oblečení

Mnoho lidí si měří tlak tím způsobem, že si nasadí manžetu na rukáv oblečení, což je ale samozřejmě špatně. Nejpřesnější měření tlaku je prováděnou pouze tak, když je manžeta připevněna k holé paži. Je také velmi důležité, aby byl rukáv vyhrnut co nejvýše na paži, ale zároveň aby ruku neškrtil. Pokud máte těsné oblečení, bude nejlepší si svršek na dobu měření sundat. Zabráníte tak chybně naměřeným hodnotám.

Fotografie: Freepik

5. Měření ihned za sebou

Většina z nás se domnívá, že pro spolehlivost je nutné měřit tlak na stejné ruce 2 až 3krát ze sebou. Avšak není tomu tak. Již po prvním měření tlaku se cévy zcela přizpůsobí kompresi – zúží se. Opakované měření se tedy může v konečném důsledku lišit až o 40 mmHg. Pokud chcete měření zopakovat, dejte si pauzu alespoň 10 minut, vydýchejte se, uvolněte a zkuste znovu.

Další doporučení pro měření tlaku

Dříve než s měřením tlaku začnete, zajděte si na malou, abyste vyprázdnili močový měchýř. Před měřením nepoužívejte oční a nosní kapky, které ovlivňují stav krevních cév. Minimálně hodinu před měřením nejezte, hodinu a půl nepijte kávu s kofeinem ani čaj. Nedržte mobilní telefon v blízkosti tlakoměru a při měření nikdy nekřižte nohy. V opačném případě se může vaše hodnota lišit až o 10 mmHg.

Zdroj: Clinmedjournals

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]