Bolestivé klouby mohou být prvním příznakem, že vás ohrožuje nemoc zvaná dna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dna byla dříve známá především jako nemoc králů, ale pravdou je, že se rozhodně nevyhýbá ani obyčejným lidem a představuje poměrně závažné onemocnění metabolického systému. Nemocný organismus neprodukuje dostatečné množství trávícího enzymu, který by z těla dokázal odstraňovat kyselinu močovou, která vzniká jako vedlejší produkt při zpracování některých druhů potravy.

Jak se nemoc projevuje?

Zpočátku se nemoc nemusí nijak projevovat. V těle se ale shromažďuje kyselina močová a postupem času se stav pacienta zhoršuje. Krystalky kyseliny močové se postupně vlivem gravitace soustřeďují do spodní části těla, kde se usazují především v kloubech. Zde ale kloub významně poškozují, což se po čase začne projevovat silnou bolestí, omezenou hybností a neschopností provádět běžné aktivity.

V pozdějších fázích onemocnění přichází nemoc nenadále, většinou v ranních hodinách – kloub je oteklý, citlivý na dotek, běžné prostředky proti bolesti nezabírají. Onemocnění může dlouhodobě vyústit až k trvalému poškození kloubů a snížení pohyblivosti. Není výjimečné, že kyselina močová časem vytvoří i močové kameny, což může způsobit poškození ledvin.

Jak dnu léčit?

V prvé řadě je dobré zapracovat na prevenci. To nejlépe zajistíme tak, že se zaměříme na redukci přijímání tzv. purinů ve stravě. Právy tyto látky potom krystalizují na kyselinu močovou. Dna se často spojuje s nadměrnou konzumací masa nebo alkoholických nápojů, ale také nedostatečným příjmem tekutin nebo některých vitamínů. Neprospívá ani nadváha nebo dlouhodobé užívání diuretik. Roli však hrají i genetické predispozice. Léčba dny tedy zejména spočívá v dodržování přísného dietního režimu a zdravé životosprávy. Lékař také většinou předepisuje medikamenty na snížení koncentrace kyseliny močové.

Co musíte udělat vy?

Především dodržovat dietní nařízení. Vyhněte se rizikovým potravinám, které nemoc iniciují a její průběh výrazně zhoršují. Mezi ně patří:

  • červené maso, vnitřnosti, uzeniny
  • dochucovadla, masové extrakty
  • tučné sýry
  • kakao a kakaové produkty
  • alkoholické nápoje (destiláty, pivo i víno)

Do stravy je vhodné zahrnout komplexní sacharidy. Mezi ně patří zejména celozrnné výrobky, zelenina nebo ovoce. Jídlo by mělo být přijímáno v malých dávkách, minimálně 4x denně. Zvyšte také příjem tekutin. Ideální je vypít i více než dva litry denně v závislosti na vaší hmotnosti a fyzické aktivitě.

Právě tekutiny pomáhají k ředění nahromaděné kyseliny močové, která se pak nestíhá tak rychle usazovat v kloubních pouzdrech. Neberte dietní omezení na lehkou váhu, ale bezpodmínečně se jimi řiďte. Následky neléčené dny jsou skutečně velmi nepříjemné – prakticky si tím sami snížíte svou pohyblivost a budete trpět velkými bolestmi. A za to ani pořádný kus bůčku přeci nestojí.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]