Jak poznat bolesti na hrudi, které si zaslouží okamžitou pozornost lékaře

Fotografie: Freepik

Bolesti na hrudi jsou jistě závažným symptomem. Mohou mít hned několik různých příčin. Podle těchto příznaků poznáte, zda je nezbytná okamžitá pomoc.

Náhlá a velmi silná, nebo i poměrné tupá a často se opakující bolest není normální. Každá bolest v oblasti hrudi je důvodem pro návštěvu lékaře. Je to stav, kdy tělo dává najevo, že něco není v pořádku, a pomocí bolesti se snaží člověka vyburcovat k akci. U někoho se to povede snáz a jiný se k lékaři dostaví, až když už je opravdu hodně pozdě. Je však ještě třetí kategorie pacientů, co se k lékaři už nedostaví vůbec.

Tady je potřeba neodkladně zavolat číslo 155

Když člověk ucítí náhlé a silné bolesti na hrudi, první, co ho napadne, je, že má infarkt. A samozřejmě může mít pravdu, ale ne vždy. Příznaky, které vyžadují okamžitý zásah a péči lékaře, jsou tyto:

  • Bolest je velmi silná a intenzivní. Pacientovi se zdá, že se mu stahuje hruď.
  • Bolest nemizí ani v absolutním klidu a trvá déle než pět minut.
  • U pacientů, kteří užívají podle potřeby Nitroglycerin, bolest nemizí ani po užití obvyklé dávky.
  • Bolest se šíří do čelisti, paží, zad, krku a břicha.
  • Bolest je silnější při nádechu nebo výdechu.
  • Pacient je dušný a bledý.
  • Pacient se potí, je mu nevolno, má úzkosti a závratě nebo ztratil vědomí.
  • Pacient cítí neobvyklou slabost.
  • Pacient má zrychlený nebo nepravidelný tep.

Pokud se u pacienta sejde víc než jeden z uvedených příznaků, není na co čekat. Lépe je volat lékaře ihned, protože se může jednat opravdu o minuty. Tyto příznaky totiž mohou značit velmi vážný zdravotní stav. Za jejich objevením může stát infarkt myokardu, plicní embolie, nebo ve vzácných případech lokalizované praskání stěny aorty. Snažte se zachovat klid a volejte záchranku.

Fotografie: Freepik

To udělejte i v případě, že si nejste jisti závažností stavu, nebo nemocný nedokáže svou bolest náležitě popsat. Operátor na telefonu bude potřebovat adresu, kde se pacient nachází. Pokud došlo ke zhoršení stavu na ulici, je možné nahlásit i číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení, podle něhož je dispečer schopen vyhledat jeho polohu. V případě, že jste zrovna v terénu, povolte na mobilním telefonu lokalizaci pomocí GPS.

Jistě bude třeba popsat do telefonu stav pacienta a vývoj jeho příznaků. Operátor se bude ptát, jak dlouho bolest trvá, jestli je pacient při vědomí a komunikuje, a na dalších několik otázek týkajících se okamžitého stavu nemocného. Když víte o nějakých chronických onemocněních, kterými pacient trpí, oznamte je do telefonu také. Pokud bude třeba, operátor vám po telefonu poradí, jak pacientovi pomáhat do příjezdu sanity.

Příznaky, které jsou třeba s lékařem konzultovat

Pokud se bolesti neprojevují způsobem, který je popsán výše, pravděpodobně není potřeba okamžité pomoci. To ale neznamená, že se nemůže jednat o závažný a v některých případech i život ohrožující stav. Sice ty nejzávažnější choroby z této skupiny nezabíjí v řádu minut, ale smrtelné být mohou. Může se jednat o spíše banální, ale velmi nepříjemnou příčinu, jako je bolest páteře, ale také mohou následná vyšetření odhalit velmi vážné systémové onemocnění, jako je třeba lymfom.

Fotografie: Freepik

Proto je třeba zbytečně neotálet, nerozhodovat se půl roku, zda je návštěva opravdu nutná, netlumit opakovaně bolesti pomocí volně dostupných analgetik v koňských dávkách bez řádného vyšetření a opravdu se objednat ke svému lékaři na nejbližší možný termín. Lékaře bude jistě zajímat průběh a četnost bolestí, kdy se objevují a zda v jejich výskytu hraje roli předešlá námaha. Pravděpodobně bude vyžadovat další vyšetření, které mu pomohou stanovit diagnózu a následnou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]