Bezpečné čištění ušního mazu za použití vatových tyčinek. Zvolte účinný způsob

Fotografie: Freepik

Odstranění přebytečného ušního mazu, který se tvoří naprosto přirozeně a stává se, že ho organismus vyloučí trochu více, může poškozovat uši a zvyšovat riziko rozvoje zánětů, ucpání a podobných problémů. Z toho důvodu je nesmírně důležité vědět, na co si dát pozor a jak uši správně čistit.

Čištění s pomocí fyziologického roztoku

Jedním z velmi účinných a hlavně funkčních a zároveň bezpečných způsobů, je použití fyziologického roztoku. V podstatě jde o solný roztok, jehož obsah přirozeně podpoří rozpuštění ušního mazu a jeho vyloučení. Co budete potřebovat?

  • Čajovou lžičku soli
  • Polovinu hrnku teplé vody
  • Vatový tampon
Fotografie: Freepik

Připravte si rozpuštěnou sůl v přiměřeném množství teplé vody. Jemně namočte vatový tampon do této tekutiny a opatrně nakapejte pár kapek přímo do ucha. Hlavu nechte nakloněnou na stranu tak, aby kapky roztoku mohly proniknout dovnitř a působit.

Zhruba po třech až pěti minutách hlavu nakloňte na opačnou stranu tak, aby tekutina i s případným mazem a nečistotami mohla odtéci. Následně si ucho vyčistěte obyčejným kouskem hadříku nebo papírovým kapesníkem.

Teplý olivový olej

Další způsob je opět přírodní a poměrně jednoduchý. Tentokrát bude pro čištění ušního mazu použit také mastný olivový olej. Tuto metodu používejte jen občas a jako doplněk k jiným způsobům čištění. Pro provedení budete potřebovat zhruba 3 kapky teplého olivového oleje. Dále pipetu nebo kapátko pro nakapání přímo do ucha.

Olivový olej si jemně nakapejte přímo do ucha. Nechte hlavu nakloněnou a počkejte, než dojde k změknutí vlastního ušního mazu. Následně hlavu otočte na druhou stranu a vyčkejte, až odkape olej i případné nečistoty. Pro dočištění použijte papírový kapesník. S velmi podobným způsobem a účinkem můžete využít také mandlový olej.

Peroxid vodíku

Ředěný peroxid vodíku se používá jako dezinfekce a své místo má snad v každé lékárničce. Několik kapek navíc dokáže pomoci s rozpuštěním a vyčištěním i poměrně ucpaného ucha.

Použití se však rozhodně vyvarujte při podezření na infekci a dávejte si pozor, ať to nepřeháníte. Peroxid jednoduše opatrně nakapejte do ucha a nechte působit. Postupně rozpustí a uvolní ušní maz a může tak pomoci s pocitem ucpaného ucha, kdy hůře slyšíte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]