Barva ušního mazu je odrazem lidského zdraví. Na některé barvy byste si měli dát obzvlášť pozor

Fotografie: Depositphotos

Jak se říká, zdraví máte jenom jedno, a je tedy důležité o něj pečovat. Ne vždy je jednoduché vědět jak, ale ušní maz vám může o vašem stavu hodně prozradit.

Většina lidí si již uvědomila, že čím více péče a pozornosti svému tělu věnují, tím lépe se jim bude v budoucnu dařit. Pokud se mezi tyto lidi řadíte také, určitě oceníte takový malý trik v podobě kontroly ušního mazu. Proč je to pro vás výhodné? Můžete díky pár minutám týdně zjistit, jestli se s vaším tělem neděje něco, co by se dít nemělo, říká lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.

Co značí různé barvy ušního mazu

Zažili jste někdy šedou barvu ušního mazu? Může to působit děsivě, ale v tomto případě se nemáte čeho obávat. Je to většinou způsobeno prachem, který je zvláště ve městech docela běžný, a může za to znečištěné ovzduší. Pokud je ovšem hnědý, tělo se vám snaží naznačit, že si v poslední době prošlo určitým typem stresu.

Fotografie: Hiro / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Měli byste si proto na pár dní odpočinout v klidném prostředí, za zvážení stojí i víkend na chatě. Co se týče bílé barvy mazu, rozhodně vám chybí vitamíny, jako jsou měď či železo.

Nebojte se tedy do vaší stravy zařadit fazole či ovesné vločky, popřípadě pouvažujte nad doplňky stravy. Jestli jste v mazu nalezli krev, je dost možné, že došlo k úrazu.

Fotografie: Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY 2.0

V takovém případě se vám mohly na bubínku vyskytnou trhliny, nebo mohl dokonce prasknout. V tomto momentě jste náchylní k infekci, a může dokonce dojít ke ztrátě sluchu. Vždy raději navštivte lékaře. Pokud se u vás vyskytne pouze jeden případ černé barvy mazu, ještě se nemusíte obávat. Jakmile vás ale začnou svědit uši a svědění se zhoršuje s tím, že maz je černý pořád, může být zle. Jedná se o plísňovou infekci.

Záleží i na zápachu a konzistenci

Jakmile se konzistence vašeho ušního mazu změnila na tekutou, může se jednat o začátek zánětu. Je tedy dobré zvážit návštěvu lékaře a nic neponechat náhodě, čím dříve zánět podchytíte, tím lépe pro vás. Může ale dojít i k opačnému případu, tedy k nadměrné suchosti ušního mazu. To naznačuje nedostatek tuků ve vašem těle, se kterým byste měli něco udělat.

Jestliže ale tuků přijímáte více než dost, může se jednat i o dermatitidu či jiná kožní onemocnění, která způsobují suchost. A co znamená zapáchající ušní maz? Pravděpodobně infekci ve středním uchu. S dalšími příznaky, jako je praskání v uších či hluk, který slyšíte jen vy, nemáte o čem váhat. Rozhodně ihned vyhledejte lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]