9 příznaků nesnášenlivosti lepku, které téměř každý ignoruje

Fotografie: Depositphotos

Lepek je nazýván tichým zabijákem, protože může poškodit celé tělo. Někdy si člověk ani neuvědomuje důsledky jeho konzumace.

Nesnášenlivost lepku je nemoc, která se do našeho povědomí dostala teprve nedávno a ne všichni nemocní si ji uvědomují. Problém je v tom, že příznaky intolerance na lepek se shodují s příznaky mnoha nemocí a často ztrácíme čas hledáním příčiny ne tam, kde je potřeba. Jaké jsou příznaky intolerance lepku? Doktor Robert Floyd je detailně popsal.

Problémy s gastrointestinálním traktem

Hlavní příznaky souvisí s prací střev: nevolnost, nadýmání, průjem, bolesti břicha a dokonce i zácpa. Často lidé spojují tyto příznaky s jinými nemocemi. Někdy lékaři mylně diagnostikují syndrom dráždivého tračníku. Studie potvrzují, že tímto onemocněním trpí 10–15 % světové populace. Lidé s intolerancí lepku však mohou mít stejné příznaky a nemusí dostat správnou léčbu kvůli nesprávné diagnóze.

Nevysvětlitelná změna hmotnosti

Nesnášenlivost lepku může vést jak ke ztrátě hmotnosti, tak k nárůstu hmotnosti, a to bez zjevného důvodu. To je způsobeno zánětlivými procesy na buněčné úrovni a metabolickými poruchami. Náhlou změnu hmotnosti mohou provázet další nepříjemná onemocnění. Je třeba si uvědomit, že to může být způsobeno nesnášenlivostí lepku, pokud existují další příznaky malabsorpce.

Hormonální nerovnováha

Mezi nesnášenlivostí lepku a hormonálními poruchami existuje přímá souvislost, která se může projevit nepravidelným menstruačním cyklem, náhlými výkyvy hmotnosti, PMS a poruchami spánku. Hormonální poruchy způsobené nesnášenlivostí lepku se mohou u žen objevit během puberty, těhotenství a menopauzy.

Fotografie: Freepik

Problémy s centrálním nervovým systémem

Lepek zvyšuje zánět a střevní propustnost. To může vést k problémům s koncentrací, depresi, úzkosti, nespavosti a únavě. Někteří lidé pociťují podrážděnost a pocit, že snadno ztratí pojem o myšlenkách. Podle výzkumů jsou k migrénám náchylnější lidé, kteří netolerují lepek. Příčiny bolesti hlavy mohou být různé. Osoba trpící alergií na lepek může pociťovat bolest hlavy 30-60 minut po jídle.

Problémy s kůží a nehty

Kožní keratóza a herpetická dermatitida jsou dvě kožní onemocnění přímo související s intolerancí lepku. Příznaky zahrnují svědění a vyrážky, které se mohou objevit na rukou, těle, obličeji, hýždích, loktech a vlasové linii. Dalším příznakem jsou oslabené a lámavé nehty.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou

Porucha, která může také souviset s intolerancí lepku, je porucha pozornosti s hyperaktivitou. ADHD se může objevit jak u dětí, tak u dospělých. Lidé s touto poruchou se obtížně soustředí, trpí hyperaktivitou a špatně kontrolovanou impulzivitou. Bezlepková dieta pomůže snížit příznaky ADHD.

Špatný stav zubů

V případě alergie na lepek se ve střevě zhoršuje vstřebávání základních prvků a minerálů. To platí i pro vápník. To může mít za následek problémy se zuby a ústy: přecitlivělost skloviny, kazy a stomatitida. Pokud vám na zubech záleží, ale přesto tyto příznaky pozorujete, může být příčinou příjem lepku.

Anémie z nedostatku železa

Velmi často je cerebrovaskulární onemocnění diagnostikováno v důsledku anémie z nedostatku železa. Mezi její příznaky patří snížený objem krve, únava, dušnost, bolest hlavy, bledá kůže a dokonce artritida. Železo se špatně vstřebává, protože v důsledku alergie na lepek dochází k narušení vstřebávání železa ve střevě.

Fotografie: Freepik

Autoimunitní onemocnění

Mnoho lidí s autoimunitními onemocněními trpí alergií na lepek. Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní buňky střeva poté, co do nich vstoupí lepek. Problém je umocněn tím, že onemocnění zvyšuje riziko dalších autoimunitních onemocnění, jako je zánět štítné žlázy, onemocnění jater, Crohnova choroba, cukrovka, vitiligo, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza.

Zdroj: eMediHealth, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]