Výsledkem osteoporózy jsou kosti náchylné ke zlomeninám. Posílit je zvládne drobná úprava životního stylu

Fotografie: Freepik

Mezi rizikové faktory osteoporózy patří i okolnosti, na které nemáte vliv: věk, pohlaví, dědičnost. Těchto 6 věcí ale zvládne do života zařadit každý.

Uvnitř svých kostí se nachází mezírky, to je zcela normální. Horší je, když je nalezne osteoporóza — a udělá z nich mezery. Na tomto principu totiž nemoc, v latině jednoduše znamenající „řídké kosti“, funguje. Výsledkem jsou slabé kosti náchylné ke zlomeninám i při tak běžných aktivitách, jako je chůze nebo stání. Kosti mají, odborněji řečeno, nízkou denzitu. A to neznamená nic jiného, než že vašim kostem chybí minerály jako například vápník, říká lékař William Morrison.

Dostatek živin ve vašem jídelníčku

Znáte je jako nerozlučné duo, ale vápník není jediný důležitý minerál v životě kostí. Mezi jejich další životní partnery se řadí třeba hořčík a zinek. Z vitamínů pak třeba vitamín C, který pomáhá s tvorbou kostních buněk. Kde tyto pro kosti základní živiny naleznete? Možná vás to překvapí, ale nejvíce vápníku je v máku. Hořčík pak hledejte v dýňových semínkách a zinek v mořských plodech. A na citrusy zapomeňte, více vitamínu C má třeba růžičková kapusta.

Vitamín D

Možná máte dostatek vápníku, ale to pořád neznamená, že byste měli zcela vyhráno. Aby vaše tělo dokázalo vápník správně vstřebat, potřebuje pomoct. A to třeba od vitamínu D. Vy možná zase budete potřebovat pomoct s vitamínem D. Populace totiž dost často žije s jeho nedostatkem, což podle studií vede ke slabším kostem. Vitamín D lze získat skrz pobyt na slunci, ale mnohem jistější je ve formě doplňku stravy.

Kolagen

Kolagen je bílkovina, kterou v říši rostlin nenajdete. Má na starosti pevnost a pružnost tkání, jež tvoří, ať už se jedná o svaly, vazy, nebo právě kosti. Ovšem čím jste starší, tím méně kolagenu vaše tělo produkuje, a proto je vhodné ho doplňovat jinou cestou. Vybrat si můžete z kolagenu zvířecího (například vepřový nebo rybí) či veganského, který se v souladu s rostlinnou stravou vyrábí třeba z kvasinek.

Pohyb

Pokud jde o zdraví, pohybu se zkrátka nevyhnete. Jestliže se zrovna nevidíte v posilovně, vašemu tělu celkově samozřejmě prospěje jakýkoliv pohyb. Ideálně takový, který je pro vás natolik snesitelný, abyste ho dokázali opakovat pravidelně, ne jen první týden po novoročních předsevzetích. Pro zdraví vašich kostí je vhodné cvičení klidně s vahou vlastního těla, což podle některých studií zvyšuje kostní denzitu.

Chůze

Jak bylo naznačeno výše, žádný pohyb nepřinese příliš užitku, pokud se mu budete věnovat jen v nárazových vlnách jednou za měsíc, nebo dokonce několik měsíců. Jestliže vám schází motivace nebo čas, zkuste do svého každodenního života zakomponovat více ušlých kroků. Chůze patří k nejpřirozenějším pohybům vůbec a prospívá zdraví vašemu i vašich kostí. Zkuste se totiž zamyslet nad tím, jak těžkou práci kosti během chůze odvádí.

procházka, chůze, zdraví
Fotografie: Pexels

Stravovací návyky

Že vám nedostatek zkonzumovaných kalorií zaručí hezkou postavu, to je jen nebezpečný mýtus. Ve skutečnosti vám takové stravovací návyky zpomalí metabolismus a přivodí další zdravotní obtíže. Dává to smysl. Nedostatek kalorií totiž znamená nedostatek živin. Pomyslný kruh tohoto článku se tak uzavírá, jelikož se nyní můžete vrátit k prvnímu bodu. Bez dostatku vyvážené stravy budou vaše kosti zkrátka trpět. A vy s nimi.

Zdroj: Healthline, Healthline, National Library Of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]