Včasná detekce blížícího se infarktu srdce zachraňuje životy. Rané příznaky nesmí být ignorovány

Fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt patří mezi nejčastější příčiny náhlých úmrtí. Mezi hlavní příznaky patří bolest na hrudi, dušnost a závratě. Další se objevují několik dní předem.

Rychlá diagnóza a včasná léčba srdečního infarktu mají zásadní význam pro záchranu života pacienta. V mnoha případech infarkt začíná jako mírná bolest nebo nepříjemný pocit. Příznaky se mohou objevit, odeznít a pak se vrátit. Některé se dokonce objevují již několik dní předtím, než k samotnému infarktu dojde, říká Megan Soliman

Rizikové faktory a příznaky infarktu

Nejčastější příčinou náhlých úmrtí jsou srdeční choroby, které představují přibližně 40 % všech úmrtí. Důvodem, proč jsou srdeční choroby tak smrtelné, je to, že mnoho lidí nevyhledá pomoc okamžitě. Příznaky totiž nejsou vždy závažné nebo zjevné a liší se u jednotlivých osob i pohlaví. Mnoho lidí je proto zbytečně podceňuje.

Protože je však někdy obtížné si srdečních příznaků všimnout, neměli byste některé varovné příznaky ignorovat a očekávat, že samy odezní. To platí zejména pro osoby starší 65 let, jakož i pro osoby s rizikovými faktory pro srdce. Mezi rizikové faktory patří zejména zvýšená hladina cholesterolu, hypertenze, obezita, kouření a výskyt srdečních onemocnění v rodině.

Příznaky infarktu, které byste neměli ignorovat

Čím více rizikových faktorů člověk má, tím je pravděpodobnější. Níže uvedené příznaky skutečně značí, že se srdcem není něco v pořádku. Lidé si často nechtějí připustit, že by se jich mohl infarkt týkat, a tak příznaky podceňují. Pokud si nejste jistí, nechte se raději vyšetřit.

Bolest na hrudi

Většina infarktů způsobuje nepříjemné pocity ve středu hrudníku. Můžete také pociťovat nepříjemný nebo intenzivní tlak na hrudi či svírání. Zvláště silná je bolest ve střední části hrudníku. Trvá přibližně 30 minut a odpočinek ani změna polohy ji nezmenšují. Bolest na hrudi je klasickým příznakem srdečního infarktu. Nevyskytuje se však vždy.

Fotografie: Depositphotos

Kašel

Trvalý kašel nebo sípání může být příznakem srdečního selhání, které je důsledkem nahromadění tekutiny v plicích. V některých případech lidé se srdečním selháním při kašli vykašlávají dokonce hlen s krví.

Závratě

Infarkt může způsobit mírné závratě, motání hlavy a ztrátu citlivosti. Stejně jako srdeční arytmie. Pokud máte závratě a další příznaky z tohoto seznamu, je na místě v každém případě odborné vyšetření.

Úzkost

Infarkt působí i na psychickou stránku člověka, může ve vás tedy vyvolat silnou úzkost, nebo dokonce strach z vaší smrti. Lidé, kteří přežili infarkt, často uvádějí, že zažili pocit bezprostřední a blížící se smrti.

Únava

Zejména u žen se může během srdečního infarktu i v době před ním objevit neobvyklá únava. Pocit přetrvávající únavy proto může být příznakem srdečního selhání. Samozřejmě se můžete cítit unavení a vyčerpaní i z jiných důvodů. 

Nevolnost nebo nechutenství

Během infarktu se nezřídka dostaví i nevolnost nebo zvracení. Otok břicha spojený se srdečním selháním může ovlivnit chuť k jídlu. Je tedy velice pravděpodobné, že nebudete mít hlad a odmítnete cokoli jíst.

Bolest v jiných částech těla

U mnoha infarktů začíná bolest na hrudi a šíří se do ramen, paží, loktů, zad, krku, čelisti nebo břicha. Někdy se však bolest na hrudi neobjevuje vůbec, navíc může přicházet a odcházet. Muži při infarktu často uvádějí bolest v levé paži. U žen se bolest častěji projevuje v obou pažích nebo mezi rameny.

Tachypalmie nebo nepravidelný srdeční tep

Občasné bušení srdce není důvodem k obavám. Rychlý nebo nepravidelný puls, zejména pokud je doprovázen slabostí, závratěmi nebo i dušností, však může být příznakem srdečního infarktu, srdečního selhání nebo arytmie. Pokud se arytmie neléčí, může také přispět k mrtvici, srdečnímu selhání nebo náhlé smrti, je tedy třeba v každém případě zjistit příčinu.

Dušnost

Lidé, kteří pociťují slabost nebo potíže s dýcháním, mohou pravděpodobně trpět onemocněním, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Dušnost však může být také příznakem srdečního infarktu.

Pocení

Silné náhlé pocení bez zjevné příčiny je nejčastějším a nejrozšířenějším příznakem srdečního infarktu. Dochází k němu ve chvílích naprostého uvolnění a klidu, bez jakékoli předchozí intenzivní fyzické námahy. 

Edém

Srdeční selhání může zapříčinit i zadržování tekutin v těle. To následně způsobuje otoky různě po těle (často nohou, kotníků, chodidel nebo břicha) a náhlé zvýšení hmotnosti, někdy s tím i ztrátu chuti k jídlu.

Slabost

Ve dnech předcházejících srdečnímu infarktu i během něj se u některých pacientů objevuje silná a nevysvětlitelná slabost. Bez příčiny se člověk cítí oslabený, unavený a je téměř až malátný. V takovém případě proto raději vyhledejte lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]