Typy akné, které se objevují na obličeji. Správný postup léčby zná jen mizivé procento lidí

Fotografie: Depositphotos

Pravděpodobně se necítíte dobře, když se vám objeví pupínek. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které vám pomohou obnovit rovnováhu pleti.

Většina z nás si akné spojuje s nástupem puberty. Každý z nás to v menší či větší míře zažil. Proto je mnoho lidí vnímá pouze jako nemoc mladého věku. Ukázalo se však, že existuje mnohem více typů akné a může postihnout i dospělé. Zjistěte, co způsobuje akné, jaké jsou jeho typy a jak ho léčit. Název jednotlivých typů pupínků a způsob jejich léčby závisí na tom, jak se projevují, kde se objevují a zda se na nich podílejí bakterie. Více prozradila lékařka Kristeen Cherney.

Bílé tečky neboli mílie

V případě mílií jde o malé bílé pupínky, 1–2 mm velké, které jsou tvrdé a nejdou na rozdíl od akné vymáčknout. Nejčastěji se objevují u oka, tedy pod ním a na očním víčku, na rtu, nosu nebo na tvářích. Ačkoliv jsou neškodné, mohou nám svým výskytem pořádně znepříjemnit život. Mílie u oka je nejčastější, protože kůže je zde velmi tenká a je vysoká pravděpodobnost, že se nám právě zde bílá hrudka pod kůží vytvoří. Pro jejich odstranění navštivte odborníka, který provede mikrořez lancetou.

Červené pupínky

Červené akné, které je způsobeno určitou dráždivou látkou, a ne pouze přirozenými sklony kůže. Takové akné může být vyvoláno léky. Velmi častým typem je akné vyvolané nadměrnou reaktivitou vlasových folikulů na určitou účinnou látku, např. lanolin, parafín nebo některé rostlinné oleje obsažené v kosmetice. Jsou způsobeny infekcí a zánětem vylučovacího kanálu, který je na kůži viditelný. Lze je léčit pomocí každodenní hygieny se speciálními krémy, antibiotiky nebo hormony.

Podkožní akné

Podkožní akné se projevuje tvrdými červenofialovými zánětlivými uzly či boulemi, které není možné vymáčknout, špatně se hojí a provází je výrazná bolestivost. Na kůži se vlivem onemocnění tvoří jizvy a na obličeji velmi často zůstávají červené či hnědé skvrny. Tvoří je zrohovatělý, bílý nebo žlutý tuk, který se hromadí a vytváří malé hrbolky. Nejsou infikované, i když se někdy léčí antibiotiky. Mazové cysty, jež samy nezmizí, mohou vyžadovat zásah lékaře.

Fotografie: Pixabay

Pupínky s bílou špičkou

Léčba pupínků v obličeji závisí na diagnóze. Pokud léze vznikly v důsledku hormonální poruchy, existuje šance, že s věkem pominou, ale pacient musí o pleť systematicky pečovat. V některých případech je nutná farmakologická léčba. Je to však poměrně drahé a zdlouhavé, což si nemůže dovolit každý. Tyto pupínky jsou mírně infikované a lze je ošetřit tea tree olejem, což je přírodní antiseptikum, které můžete aplikovat lokálně. Tento olej pomáhá snižovat zánět a riziko vzniku jizev.

Černé tečky

Na obličeji osoby trpící tímto typem akné se objevují černé tečky, jež vznikají ucpáním pórů kožním mazem, u kterého pod povrchem kůže dojde k oxidaci kožního pigmentu melaninu, jenž zčerná, a vznikne tak černá tečka. Mohou být velmi nerovnoměrné, někdy dokonce vtažené hluboko do kůže. Nejúčinnějším způsobem, jak bojovat proti černým tečkám, je podstoupit čištění obličeje na kosmetické klinice a každý týden si doma provést peeling pleti.

Shlukovité akné

Je doménou mužů, ženy jím trpí velmi zřídka. Bohužel ve většině případů může na kůži zanechat stopy na celý život. Na kůži se objevují hnisavé cysty a hluboké infiltráty, které mohou splývat. V případě shlukovitého akné se černé tečky vyskytují ve velkém množství a jsou velmi velké. Tím se stav dále zhoršuje. Po zhojení lézí zůstávají velké, nerovnoměrné jizvy. Proces odstraňování by měl být prováděn asepticky, aby se snížilo riziko vzniku jizev a průniku bakterií do kůže.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]