Zdravé jídlo ovlivňuje pozitivně nejen postavu, ale i psychiku člověka

Zdravé jídlo je klíčovou složkou celého souboru zdravého životního stylu. K zdravému jídlu patří samozřejmě i spánek, relaxace, pohyb, duševní osvěta apod. Nicméně dnes se zaměříme na to, jak strava ovlivňuje to, jak se cítíme.

Tělo člověka je jeden vzájemně propojený systém a jedno souvisí s druhým. To, jak se staráme o tělo (tělesnou schránku) má velký vliv na psychiku a zvládání stresu. Způsob stravování ovlivňuje pozitivně či negativně emoce, náladu, psychiku a celkové chování. Ne zrovna málo civilizačních chorob pochází právě z nevhodného jídla. Zdravé stravování a pitný režim hrají hodně velkou úlohu a jsou pro šťastný život naprostou nezbytností.

Negativní vliv rafinovaného cukru

Cítí-li se člověk unavený, zdeptaný, často první co udělá je, že sáhne po nějakém nezdravém jídle. Většinou jde o sladkost, protože cukr = energie. Na chvíli se možná cítí dobře, ale poté dochází k prudkému poklesu energie a chuť na sladké se zase vrátí. Příjem rafinovaného cukru má na svědomí přibírání, bolest hlavy, výkyvy nálad, podrážděnost a dokonce ovlivňuje kvalitu spánku.

Kamarád serotonin

Serotonin je v podstatě hormon dobré nálady. Pokud ho má člověk málo, může se cítit podrážděně, být agresivní, mít poruchy spánku, soustředění, deprese. Serotonin syntetizuje náš mozek z tryptofanu (aminokyseliny), kterou získáváme prostřednictvím stravy. Tryptofan se nachází třeba ve vejcích, banánech, avokádu, ořechách, listové zelenině, krůtím mase, lososu, luštěninách, celozrnném pečivu, švestkách.

Ohledně stravování byl před několika lety proveden v USA i test na dětech, kdy bylo zjištěno, že zdravě se stravující děti s dostačujícím pitným režimem vykazovaly mnohem lepších školních výsledků včetně bezproblémového chování. Naproti tomu děti pijící sladké limonády se svačinkou z bufetu byly roztěkané, uhádané, agresivní a problematické.

Jak vypadá zdravý jídelníček?

Určitě v něm není místo pro smažená jídla, rafinované cukry, pečivo z bílé mouky a nadmíru živočišných tuků. Tedy samozřejmě to neznamená, že si člověk nemůže nikdy dát veku, koblížek, pizzu, řízek apod. Ale převažovat by mělo zdravé jídlo: celozrnné pečivo, libové maso, ryby, fermentované výrobky, ořechy, ovoce, zelenina, luštěniny. To „nezdravé“ leč chutné by mělo být občas pouze jako bonus. Ale vaše tělo ho stejně nepotřebuje. Jde jen o ukojení chutí.

Seznam zdravých potravin by byl velmi dlouhý. V podstatě záleží také na přípravě samotného jídla, kdy se mnohdy zbytečně dlouhým vařením ničí hodnotné živiny. A opět – neznamená to, že máte chroupat zeleninu jako králík nebo jít na pastu, jako koza. Zkrátka řiďte se zdravým selským rozumem. Ale pamatujte na to, že jídlo, které sníte, ovlivňuje to, jak se cítíte.

Obrázek: pixabay.com