Tajemné dračí ovoce

K méně známým druhům exotického ovoce, které můžete spatřit na pultech specializovaných obchodů, patří pitaya. V běžné prodejně s ovocem a zeleninou na tento druh ovoce nenarazíte, protože se hůř transportuje. Přestože oficiální název zní pitaya, všude ve světě je známější pod názvem „dračí ovoce“. Setkat se můžete však i s označením „jahodová hruška“.

Odkud dračí ovoce pochází?

Pěstuje se především v Číně, Nikaragui, Mexiku, Vietnamu a Izraeli. Rostliny mají rády horké, suché tropické klima. Toto méně známé ovoce roste na kaktusech, které kvetou jen v noci. Ze semínka získaného ze zralého ovoce je možné vypěstovat si kaktus. Narazit můžete na tři druhy tohoto ovoce.

Lahodná chuť i aroma

Zralé plody mají krémovou sladkou dřeň a jemné aroma. Chuť je podobná směsi angreštů a vodního melounu. Nejčastěji se konzumují za čerstva, výborná je jako přísada koktejlů a salátů, nicméně připravit si z ní můžete i lahodný čaj. Dužina je bohatým zdrojem antioxidantů a má vysoký obsah rozpustných vláknin. Mimo jiné má velmi mnoho vitamínu C, karotenu, vápníku a železa. Je nízkokalorická, tudíž neohrozí ani vaší štíhlou linii. Pokud nenarazíte na čerstvé plody, dá se koupit i sušená.

Jak se dračí ovoce konzumuje?

Zralý plod je možné velmi lehce sloupnout. Slupka se po seříznutí táhne směrem dolů. Jako další možnost se nabízí rozříznout ovoce napříč a dužinu vydlabat lžičkou. Dužina má drobná černá semínka a vnitřek se podobá kiwi. Semínka jsou jedlá, ale nestravitelná.

Smoothie z dračího ovoce

Rozpulte dračí ovoce a dužinu vydlabejte – vložte do mixéru společně s hrstkou malin, banánem a půlkou manga. Přidejte šťávu z půlky citrónu a vodu, podle toho jakou hustotu máte rádi. Nalijte do sklenice a posypte jemně drcenými lněnými semínky (mohou být i chia semínka nebo mleté oříšky).

Obrázek: pixabay.com

 KOREKCE: Nikol Sotolářová