Nejnebezpečnější delikatesy, při kterých jde o život – Hákarl, ovčí shnilý sýr nebo žáby

Jiný kraj, jiný mrav a zvyky. V různých koutech světa se pojídají roztodivné delikatesy. Někde je oblíbené kuřecí maso, pařáty drůbeže, jinde ovčí, hovězí, ale i housenky, mouční červi, vodní blechy, žabí speciality, hadí speciality, pavouci, krabi a jiné dary moře.

Výběr je opravdu pestrý. Pokud se už někdy ocitnete v cizí zemi a budete mít možnost vyzkoušet některá jídla (dovolí-li vám to váš žaludek), pak si rozhodně o daném jídle zjistěte více informací. My vám dnes představíme 3 nebezpečná jídla, ale ve skutečnosti jich existuje mnohem víc.

Hákarl – žraločí maso

Existují pokrmy, na které si troufne opravdu jen málokdo. Jedním z takových jídel je i HÁKARL – národní pokrm na Islandu. Vyrábí se z masa žraloka malohlavého nebo žraloka velikého. Nevýhodou zde je, že maso obsahuje velké množství kyseliny močové. Z tohoto důvodu je maso v syrovém stavu pro člověka jedovaté. Aby se maso zbavilo jedovatých toxinů, musí se minimálně 6 týdnů nechat kvasit pod velkým tlakem, při tomto procesu škodlivá tekutina z masa vyteče. Poté se maso nařeže na pruhy a pověsí do průvanu, kde se dalších 5 týdnů suší.  Ve finále se jídlo vyznačuje silným zápachem po amoniaku a jeho chuť připomíná uleželý sýr.

Casu marzu – shnilý sýr

Jde o druh ovčího sýra vyráběného na Sardinii. V překladu tento název znamená – shnilý sýr. Nejzajímavější na tomto sýru je však jeho výroba. Je úmyslně infikován larvami „sýrorodky drobné“. Po dobu cca 3 měsíců si červi pojídají sýr a opět jej vylučují. Díky tomu v jejich trávicím traktu dochází k lepšímu rozkládání tuků. V důsledku toho má sýr pak lepší a jemnější konzistenci. Tento pokrm se poté konzumuje i s červy. Někteří mohou být však naživu. Po konzumaci takového živého červa hrozí, že se provrtá střevními stěnami a způsobí vážné zdravotní problémy. Pokud budete čekat, až všichni červi umřou, může se sýr dostat do fáze, že je už toxický. EU již zakázala tento sýr vyrábět, nicméně na černém trhu se s ním stále setkat můžete.

Hrabatka drsná – žabí delikatesa

Jedná se o žábu, která je v některých částech Afriky považována za naprostou delikatesu. Jistě – žabí stehýnka jsou oblíbeným pokrmem i ve Francii a určitě vyzkoušením nic nepokazíte. Ovšem v Africe místní obyvatelé konzumují žábu celou, ačkoliv je to velmi nebezpečné. Kůže a orgány této žáby obsahují totiž jed, který může člověku přivodit vážné ledvinové problémy (i samotné selhání ledvin). Místní proto radí lidem, aby žábu konzumovali po páření a po třetím dešti, kdy se hladina toxinů v těle žáby sníží.

Obrázek: pixabay.com