Jak protein ovlivňuje hubnutí?

Bez patřičného množství bílkovin ve vaší stravě se vám nepodaří zhubnout. Alespoň ne bez jojo efektu. Nedostatek bílkovin – proteinu – si tělo nahrazuje ze svalové hmoty, čímž se navíc i zpomaluje metabolismus. To způsobí jediné – shozené kilogramy se postupně vrátí v ještě větší intenzitě.

Bílkoviny mají velký význam a jsou nepostradatelné pro naše tělo, nejen při hubnutí. Jsou součástí našich buněk, tkání a podílejí se na stavbě našeho těla – svalstvo – i ochraně organismu – imunita.

Protein a hubnutí

Co se týče redukce váhy, jsou bílkoviny (proteiny) jedním z pilířů úspěšného hubnutí. Bez dostačujícího množství kvalitních bílkovin ve stravě se vám bez jojo efektu zhubnout nepodaří. Nedostatek proteinu způsobí sice úbytek váhy, ale bohužel nejdříve svalů, což má za následek zpomalení metabolismu, a poté přichází tolik známý jojo efekt. Vhodné množství proteinu ve stravě se odvíjí především od toho, čeho chceme se svým tělem docílit, zda jen hubnout nebo nabírat svalovou hmotu, a také zda se jedná o muže či ženu.

Živočišné vs. rostlinné bílkoviny

Chci-li ve své stravě přijímat dostatek proteinů, které si vybrat? Jsou lepší živočišné nebo rostlinné? Se kterými si dříve splním své cíle? Oba typy bílkovin jsou pro lidské tělo důležité, ale je potřeba přijímat je ve správném poměru. Oba typy bílkovin mají své plusy a mínusy – které to jsou?

Živočišné proteiny

Maso, mléko, vejce a jiná živočišná potrava poskytuje dostatek bílkovin, ale problém je, že živočišné bílkoviny jsou mnohem hůř stravitelné. Během trávení vzniká spoustu odpadních látek, čímž se zatěžují nejvíce játra a ledviny. Toto platí samozřejmě pouze v případě nadměrného příjmu živočišných bílkovin.

Uvedeme si malý příklad: Budete-li chtít přijímat dostatek živočišných bílkovin a začnete jíst maso 3x denně, k tomu konzumovat mléčné výrobky a vejce, to už při dlouhodobém pojídání může tělu působit ouvej.

Na stranu druhou jsou živočišné bílkoviny tzv. komplexní – obsahují téměř všechny potřebné aminokyseliny. Tím pádem mají pro tělo větší přidanou hodnotu než rostlinné bílkoviny. Ty až na některé výjimky neobsahují všechny aminokyseliny. Závěrem nutno podotknout, že živočišné bílkoviny by měly tvořit 50 až 80 % celkového příjmu bílkovin.

Rostlinné proteiny

Ty jsou učiněnou radostí pro naše tělo – jsou nejenže lehce stravitelné, ale i zdrojem minerálů, vitamínů a dalších výživných složek. Tím pádem jsou u hubnutí prospěšnější. Největším a nejznámějším zdrojem rostlinných bílkovin je hrách, fazole, čočka, sója, semínka nebo ořechy. V miniaturním množství se nalézají také v bramborách, těstovinách a rýži.

Rostlinné bílkoviny se sice tváří zdravěji, ale neobsahují komplexní řetězec aminokyselin (mimo sóji, ta jej obsahuje), a proto se musí doplňovat z jiných potravin – například z masa. Takže obezřetní by měli být zejména vegetariáni. Rostlinné proteiny je třeba zařadit do svého jídelníčku přibližně v zastoupení 20 až 50 %.

Na závěr

Bílkoviny hrají významnou úlohu v anabolických procesech. Z tohoto důvodu jsou sportovci přesvědčeni, že při intenzívním tréninku narůstá i jejich potřeba, což četné studie dokazují a dávají jim za pravdu. Pokud se tedy rostlinné proteiny vhodně zkombinují, aby nechyběly esenciální aminokyseliny, jsou výtečným zdrojem lehce stravitelných bílkovin. Oproti živočišným zdrojům je v nich podstatně menší příjem nasycených tuků a cholesterolu.

Přírodní rostlinný protein od RamissioRAMISSIO ACTIVE

Obrázek: kortova.ramissio.com