Banánová žemlovka, po které vám bude lupat za ušima

Banány jsou velmi zdravé a existuje nespočet důvodů, proč je konzumovat. Tak například zlepšují náladu a pomáhají překonat deprese. Jak by také ne. Po takové dobrotě musí být člověku dobře na těle i duši. Ale jen výtečná chuť za to určitě nemůže. Banán obsahuje látku tryptofan, která je v těle přetvořená na serotonin, který potlačuje zasmušilost a zlepšuje náladu.

Dále pomáhají banány před přetížením svalů, tudíž výtečná potravina pro fyzicky pracující a sportovce. Dodávají tělu energii, vitamíny, minerály, blahodárně působí na střeva, obsahují antioxidanty a ve výčtu chvály by se dalo pokračovat. Nicméně my vás nebudeme napínat a jdeme na recept.

Banánová žemlovka

Kdo by si nepamatoval žemlovku. Ať už od babičky nebo ze školní jídelny. Ta od babičky byla určitě lepší. Zkuste si připomenout dětská léta a upečte si žemlovku, ale tak trochu jinak. Namísto jablíček použijete na kolečka nakrájený banán. Potřebovat budete rohlíky nebo jiné podobné pečivo, 30 % smetanu, 5 banánů a rozinky předem namočené v rumu, 5 vajec, med nebo javorový sirup – podle chuti, kdo má jak rád sladké, 1 lžička vanilkového extraktu a máslo na vymazání formy.

  • Vymažte zapékací mísu máslem a nechte připravenou bokem. Zatím si vyšlehejte 1 celé vajíčko a 4 žloutky s vanilkovým extraktem, medem a smetanou.
  • Nakrájejte rohlíky i banány na plátky a smíchejte s rozinkami, navrstvěte do zapékací misky a přelijte připravenou směsí. Nechte chvíli odstát (asi 10 minut) potom vložte do trouby a pečte 20 až 30 minut.
  • Ušlehejte si z bílků sníh, přidejte rovněž trochu medu a před dopečením jej navrstvěte na žemlovku a nechte dopéci.

Tip na závěr: Pokud nemáte rohlíky, vůbec to nevadí, lze použít i jiné pečivo – veka, toastový chléb, vafle či vánočka. Milujete-li také banány, podívejte se na další banánové recepty.

Obrázek: pixabay.com